AKTUALNOŚCI

 
 
Obraz Dagmara Ewertowska
"Działaj bezpiecznie, pomagaj skutecznie"
Napisane przez: Dagmara Ewertowska ( czwartek, 8 październik 2015, 21:55 )
 
                                            

 W dniu 2 października br. na terenie Gimnazjum w Jasienicy odbył się dzień bezpieczeństwa pod nazwą „Działaj bezpiecznie, pomagaj skutecznie”. W zajęciach wzięło udział prawie 1200 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu całej Gminy Jasienica. Dzieci i młodzież poznawała techniki udzielania pierwszej pomocy. Część z nich trenowała umiejętność resuscytacji na fanotomach, a także ratowania przy pomocy AED czyli defibrylatora, który coraz częściej jest dostępny w miejscach publicznych. Ratownicy medyczni pokazywali jak udzielać pomocy przy zakrztuszeniu, padaczce, a także innych sytuacjach, w których wymagana jest szybka pomoc przedmedyczna. Policja informowała jak zachowywać się przy ataku psa stosując tzw. pozycję „żółwia”. Służby pokazywały także nowoczesny sprzęt, który jest wykorzystywany podczas niesienia pomocy.

 Zajęcia przeprowadzali: Ochotnicza Straż Pożarna z Jasienicy, Grupa Beskidzka GOPR, Grupa Ratownicza FANTOM, Grupa Ratownictwa Drogowego – PCK , Komenda Miejska Policji w Biel-sku – Białej , Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku- Białej ,Stowarzyszenie Polska Świat Bielsko- Biała, 18 batalion Desantowo –Szturmowy z Bielska - Białej .

                      

Cieszę się, że służby ratownicze chętnie przyjeżdżają do nas na nasze zaproszenie. Mamy nadzieję, że ich zajęcia i pokazy przyczynią się do podniesienia umiejętności młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W imieniu dyrekcji Gimnazjum w Jasienicy dziękuje bardzo za zaangażowanie i czas wszystkim służbom, które były z nami w dniu 2 października.” - mówi  koordynator wydarzenia Dagmara Ewertowska wicedyrektor Gimnazjum w Jasienicy.

 Tego typu przedsięwzięcie, Gimnazjum w Jasienicy oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny w Jasienicy, zorganizowano już po raz drugi. Zajęcia odbywały się przez cały dzień. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica.

 „Dzięki zaangażowaniu środków finansowych z budżetu Gminy Jasienica zakupiono specjalistyczny sprzęt do nauki pierwszej pomocy. Dzisiaj Gimnazjum w Jasienicy dysponuje bardzo dobrym sprzętem dydaktycznym dla młodzieży, który wykorzystywany jest na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa.” - mówi Dorota Pękala dyrektor Gimnazjum w Jasienicy, wiceprezes Stowarzyszenia.

 

Podczas rozpoczęcia Dnia Bezpieczeństwa, Janusz Pierzyna - Wójt Gminy Jasienicy powiedział: „Warto poznawać zasady udzielania pomocy i unikania zagrożeń. Dzięki temu sami będziecie mogli nieść pomoc tym, którzy jej będą potrzebować”.

 

W ramach projektu „Działaj bezpiecznie, pomagaj skutecznie” odbyły się jeszcze dwa konkursy : konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów szkół z terenu Gminy Jasienica.

/ tekst i foto :Grzegorz Pastwa/