AKTUALNOŚCI

 
 
Obraz Piotr Kliber
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską
Napisane przez: Piotr Kliber ( środa, 4 maj 2016, 22:11 )
 

Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

W dniu 14.04 2016r. w Gimnazjum w Jasienicy odbyło się niezwykłe spotkanie. Uczniów odwiedziła sędzia Anna Maria Wesołowska. Celem wydarzenia było uświadomienie uczniom zagrożeń i udzielenie porad jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

 

Sędzia Anna Maria Wesołowska jest znana z popularnego programu telewizyjnego TVN, pt.: „Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Jednak serialowa postać to tylko jedna z wielu życiowych ról Anny Wesołowskiej. W rzeczywistości jest to prawnik, sędzia orzekający w Sądzie Okręgowym w Łodzi zaangażowany w edukację prawną dzieci i młodzieży. W spotkaniu z sędzią Anną Marią Wesołowską wzięli udział uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy oraz uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum. Podczas wizyty w naszej szkole pani sędzia omówiła różnego rodzaju zagrożenia, na które narażone są dzieci i młodzież, a także wskazywała negatywne zachowania mogące skutkować poważnymi konsekwencjami. - Świadomość i znajomość prawa to niezwykle ważne kwestie w naszym życiu i należy je wdrażać już od najmłodszych lat - podkreślała sędzia Anna Maria Wesołowska, która od dawna uczestniczy w procesie szerzenia świadomości prawnej dzieci i młodzieży. – W czasie spotkania pani sędzia uświadamiała młodych ludzi, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem. Bogato ilustrując przykładami zaczerpniętymi z pracy sędziowskiej, przedstawiała konsekwencje łamania prawa przez młodych ludzi. Omówiła też zagadnienia takie jak wyśmiewanie, kopanie, bicie, niszczenie mienia, rozbój, demoralizacja, podrabianie dokumentów, zbyt wczesna inicjacja seksualna. Uczniom najbardziej utkwiła historia „chłopca z różą”, której bohaterem był prymus wymuszający od młodszego kolegi pieniądze. Młodzież jednogłośnie stwierdziła, że nie zdawała sobie sprawy z tego, że takie z pozoru błahe uczynki mogą mieć poważne konsekwencje karne.

 

Sędzia Wesołowska wiele uwagi poświęciła podczas spotkania problemowi cyberprzemocy wśród młodzieży, która niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, m.in. uwodzenie małoletnich, grooming czy stalking. – Na te zagrożenia napotykają się dzieci i młodzież, często nie są tego zupełnie świadome – podkreślała sędzia Anna Maria Wesołowska, która podczas spotkania zachęcała uczniów do rozmów z dorosłymi i proszenia o pomoc w trudnych sytuacjach. Uwrażliwiała ich też na konieczność reagowania na krzywdę drugiej osoby. Niezwykle ciekawe i edukujące spotkanie zakończyło się licznymi pytaniami od naszej młodzieży. Uczniowie podczas wizyty gościa mogli dowiedzieć się również wiele o pracy sędziego, pracy w sądzie, a także o wymaganiach tego zawodu i ścieżce edukacyjnej. Była też okazja do przymierzenia togi sędziowskiej i wzięcia do ręki sędziowskiego łańcucha. – To była bardzo ciekawa i interesująca lekcja – mówili zgodnie uczniowie biorący udział w spotkaniu. – Mamy nadzieję, że spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską, która dla wielu osób jest autorytetem, skłoni nie jedną osobę do przemyślenia swojego zachowania i do jego zmiany na lepsze, a także otworzy oczy na problemy kogoś w najbliższym otoczeniu.

Monika Lisiecka