AKTUALNOŚCI

Obraz Piotr Kliber
„Olimpiada inna niż wszystkie”
Napisane przez: Piotr Kliber ( poniedziałek, 27 czerwiec 2016, 18:02 )

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, w finale której znalazła się Jagoda Bocian, uczennica Gimnazjum w Jasienicy po pokonaniu kolejnych szczebli na poziomie szkolnym, rejonowym i okręgowym, to olimpiada, która nie tylko uczy, ale jest też czasem zabawy, spotkań ciekawymi ludźmi i wymiany doświadczeń. W Zielonce pod Warszawą w dniach 9-11 czerwca 2016r. spotkali się finaliści olimpiady z 16 województw reprezentujący gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Warto dodać, że laureat ze szkoły ponadgimnazjalnej otrzymuje indeks Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na kierunki prozdrowotne.

Uczestnicy tego etapu musieli się zmierzyć z trzema trudnymi zadaniami. Pierwszy to test składający się ze stu zadań, w tym test wielokrotnego wyboru oraz prawda/ fałsz, w drugim należało udzielić prawidłowo pierwszej pomocy poszkodowanemu, a trzeci to prezentacja akcji prozdrowotnej, którą przeprowadzono w środowisku. Jagoda współtworzyła i przeprowadzała akcję pod hasłem „Bądź panem Internetu nie sługą”. Relacja z akcji spotkała się z dużym zainteresowaniem komisji ze względu na podjęcie trudnego tematu zagrożeń płynących z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu i nowych technologii. Pierwsza pomoc przedmedyczna została przez naszą reprezentantkę udzielona wzorowo.

Jak już wcześniej wspominałam, olimpiada ta nie tylko sprawdza wiedzę i umiejętności, ale uczy i bawi. Przed testem uczestnicy wzięli udział w jodze śmiechu, która rozładowała napięcie i umożliwiła nawiązanie pierwszych kontaktów. Zorganizowane zostały zajęcia pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkania przy grillu czy wspólne śpiewanie karaoke przełamały ostatnie lody. Opiekunowie mogli wziąć udział w zajęciach z pierwszej pomocy oraz wykładzie dotyczącym Mindfulness jako metody pracy z dziećmi i nastolatkami wspomagającej ich rozwój, wygłoszonym przez Michaela Sandersona.

Udział w olimpiadzie to niezwykłe doświadczenie. Myślę, że na długo pozostanie w naszej pamięci i stanie się inspiracją do dalszego działania. Barbara Mierzejewska