AKTUALNOŚCI

 
 
Obraz Piotr Kliber
Posiady gwarowe
Napisane przez: Piotr Kliber ( niedziela, 6 listopad 2016, 21:46 )
 

27 października 2016 r. w sali GOK w Jasienicy odbyły się pierwsze Posiady Gwarowe w ramach realizacji projektu „Bajtel i starzik rzondzom po naszymu - gwarowe spotkania pokoleń" , opracowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica, dofinansowanego przez Gminę Jasienica. Koordynatorem projektu była pani Jolanta Szczugiel, nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum w Jasienicy. Uczestnicy spotkania zaprezentowali swoje umiejętności w posługiwaniu się gwarą nie tylko w wersji mówionej, ale również śpiewanej. W spotkaniu gawędziarskim udział wzięło 29 wykonawców ze szkół podstawowych i gimnazjów z Jasienicy, Iłownicy, Grodźca, Rudzicy, Międzyrzecza, Jaworza i Pierśćca, a także absolwenci Gimnazjum w Jasienicy. Występ wokalno-taneczny zespołu „Szwarne Dziecka” z ZSP w Iłownicy oraz zespołu wokalno-instrumentalnego „Zadymiarze” z Gimnazjum w Jasienicy ukazał piękno gwary śpiewanej. Uczestnicy wyróżniali się pięknymi strojami Śląska Cieszyńskiego.

    

 

W spotkaniu wziął udział Wójt Gminy Jasienica, pan Janusz Pierzyna, przedstawiciele komisji Kultury i Oświaty gminy Jasienica oraz wszyscy, którym bliska sercu jest gwara Śląska Cieszyńskiego. Spotkanie prowadził pan Józef Niesyt, członek zespołu „Jasieniczanka”, znany z felietonów pisanych gwarą pod pseudonimem „Josiyniczanin”, zapowiadając kolejne występy gwarowe. Podczas przerwy panie z Koła Gospodyń z Jasienicy zaprosiły uczestników posiadów oraz gości na „swaczynę”, czyli śląską przekąskę. Każdy z uczestników spotkania gwarowego otrzymał dyplom uznania oraz pamiątkowy kubek.

    

 

Podczas spotkania została wyróżniona pani Maria Szubert za ogromne zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą oraz z zespołem regionalnym „Jasieniczanka”, wielkie serce i promocję naszej gminy. Pani Maria otrzymała Order Sympatii przyznawany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica. Nagrodzie towarzyszyła niespodzianka – laureatka musiała wypić sok z cytryny, co uczyniła z uśmiechem na twarzy. Organizatorzy Posiadów Gwarowych serdecznie dziękują wszystkim, którzy swoją pracą, energią i pomysłowością przyczynili się do zorganizowania tej imprezy.

    


GALERIA Z POSIADÓW