AKTUALNOŚCI

 
 
Obraz Piotr Kliber
„Wolontariusze z Jasienicy”
Napisane przez: Piotr Kliber ( środa, 5 kwiecień 2017, 23:35 )
 

Działalność grupy „Wolontariusze z Jasienicy”
Termin: od listopada 2015 do: nadal

Nasza grupa liczy ok 10 osób, głównie z klas 2 i 3, zaangażowanych w bardzo wielu obszarach. Jest to ciągła współpraca z opisanymi poniżej organizacjami.
1. Dom Małego Dziecka w Bielsku- Białej (Akcja „Okruch serca”, opiekunki: p. Gabriela Handzel i p. Małgorzata Piecha)
2. Dom Opieki Samarytanin w Bielsku-Białej (opiekun: p. Ewa Skrzyńska- Tomala)
3. Schronisko dla zwierząt Reksio w Bielsku- Białej (akcja „Anioły ze szkoły”, opiekunki: p. Anna Szymkowiak i p. Dorota Łyś)
4. Salwatoriańskie Hospicjum w Bielsku- Białej oraz parafia w Jasienicy (akcja „Pola Nadziei” - p. Monika Krajewska)
5. Szkolne koło PCK oraz współpraca z WOŚP (p. Barbara Mierzejewska).

Wolontariat w naszym Gimnazjum ma już wieloletnią tradycję. Chociaż inicjatywa na rozpoczęcie działalności wolontaryjnej wypływa zazwyczaj od opiekunów, to jednak pomoc, chęci i pomysłowość uczniów w tym zakresie jest nieodzowna. Co roku nowa grupa bezinteresownych, młodych ludzi zgłasza się do współpracy i, jak to zwykle bywa, te same osoby działają zwykle w bardzo wielu miejscach, dlatego połączyłam je wszystkie w jednym opisie. Młodzież naszej szkoły od kilku lat odwiedza małe dzieci w Domu Małego Dziecka w Bielsku- Białej. W ubiegłym roku nasze uczennice były tam dwukrotnie, w grudniu oraz w czerwcu. Przygotowały i przedstawiły dzieciom krótką inscenizację bajki pt.: „Czerwony Kapturek” oraz podarowały wcześniej zebrane słodycze i przedmioty codziennego użytku oraz prezenty zebrane w szkolnej akcji charytatywnej opiekunom dzieci.

Raz w miesiącu odbywały się wyjazdy grupy do domu opieki Samarytanin. Tu, dla kontrastu, młodzież spotykała się z osobami starszymi. Przestrzeń życia ulega w starości lub ze względu na rozmaite dysfunkcje znacznemu zawężeniu. Pojawiający się w domach opieki młodzi ludzie niejako tą przestrzeń rozszerzają samą swoją obecnością i swoimi umiejętnościami. Wolontariusz uświadamia sobie, że zdrowy nie jest lepszy, a chory (starszy) gorszy, ani na odwrót. Spotkanie: zdrowy-chory (starszy) to spotkanie ludzi na różnych etapach życia, dające korzyści po obu stronach.

Również w kierunku ludzi chorych skierowana jest nasza działalność „przyparafialna”, oraz związana z akcją „Pola Nadziei”. Wymienię tu tylko kilka naszych najważniejszych inicjatyw, takich jak:
-Program poetycko refleksyjny ,,Przemijanie" w szkole i parafii
-Audycja na Światowy Dzień Chorego oraz zorganizowanie paczek przy parafii Jasienica dla chorych i rozwiezienie przez młodzież, co umożliwia również tak ważny kontakt osobisty i rozmowę
-Przedstawienie i poczęstunek dla chorych w parafii
-Kiermasze w parafii i szkole na Boże Narodzenie i Wielkanoc, z których dochód w całości przekazany został na „Pola Nadziei”
-Zbiórka do puszek przy parafii
-Sprzedaż ciast i wody od sponsorów podczas zabawy andrzejkowej

Wzięliśmy również udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz w akcji Gorączka Złota. Zebrane pieniądze zostały przekazane na wakacje dla dzieci z ubogich rodzin. Zaangażowanie naszych wolontariuszy nie jest wcale mniejsze w stosunku do zwierząt. Akcja „Anioły ze szkoły” to nasze „najmłodsze dziecko”. Rozpoczęliśmy ją w ubiegłym roku, jednak i na tym polu możemy pochwalić się całkiem pokaźnym dorobkiem. Zaczęło się od zbiórki żołędzi i kasztanów, które zostały przekazane dla działającego lokalnego koła łowieckiego „Ślepowron”. Zorganizowaliśmy zbiórkę darów rzeczowych (np. kocyków, misek, suchej karmy) dla zwierząt ze schroniska „Reksio” w Bielsku-Białej”, a następnie akcję dokarmiania ptaków przy szkole przez całą zimę. Karmniki otrzymaliśmy od koła łowieckiego, w podziękowaniu za zebrane kasztany i żołędzie.

 

Jako, że mamy na celu wychowywanie kolejnych pokoleń wolontariuszy, nasze uczennice systematycznie czytały dzieciom z miejscowego przedszkola książki o zwierzętach, a także dwie uczennice przeprowadziły lekcję dla uczniów klasy trzeciej szkoły podstawowej na temat: „Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?”. Wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie o zwierzętach zorganizowanym przez TOZRP (X miejsce w kategorii gimnazjum). Odbył się także szkolny konkurs fotograficzny – „Zwierzę – mój najlepszy przyjaciel”. Najlepsze zdjęcia zostały zaprezentowane na gazetce na korytarzu szkolnym. Niezależnie od tego, jaki charakter ma praca wolontariusza – czy jest to opieka nad dziećmi, osobami chorymi, czy starszymi, zwierzętami czy też pomoc w zorganizowaniu jakiejś akcji- zawsze rozwija umiejętności związane z zarządzaniem czasem. Godzenie nauki i życia prywatnego z pracą wymaga nie tylko dobrego planowania i umiejętności ustalenia priorytetów, ale przede wszystkim dyscypliny i konsekwencji. Uczy odpowiedzialności, bo mimo że jest to świadczenie bez wynagrodzenia, to bez względu na rodzaj realizowanego projektu, nie można go przerwać w dowolnym momencie. Wolontariat to tak naprawdę praca, która uczy... pracy.

Anna Szymkowiak